1 Mart 2011 Salı

Cihangir Posta "Kadın İşletmeciler Empati ve Ortak Çözüm İstiyor"

Dergi bu sayısında 8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Cihangir'deki kafe işletmecisi 6 kadın ile Cihangir'de işletmeci olmanın sorunlarını, niye Cihangir'de olduklarını, Cihangir'de olmanın avantaj ve dezavantajlarını konuşmak istemiş.... Ancak birkaç hafta önce işgaliye ödeyip sokağa çıkarttıkları masaları neredeyse kırılarak kaldırtılmış olduğu için ve onlara göre belediye mahalle sakinlerinin şikayetlerini yasakçılığa bahane ettiği için derginin konuşmayı murad ettiği meseleler yerine Cihangir kafeleri ve sakinlerinin yeniden mutlu mesut yaşayabilmelerinin mümkün olup olamayacağını konuşmuşlar.Ne kafeler gitsin ne de sakinler şikayet etsin istiyorlarmış. Yazıdan bazı bölümleri buraya aktarıyoruz:

Neval Baykal ( NB Seramik, Pera -in Kafe, CGD YK Üyesi) - 50 yıldır Cihangirliyim...Cihangir benim için vazgeçilmez bir yer. Mahalle kültürü başka hiçbir yerde kalmadı çünkü... Kafelerin gelmesi ile sosyalleşme arttı. Sokaklar daha güvenli oldu. Eski evler onarıldı. Evlerin değeri arttı. Rumlar 6-7 Eylül olayları nedeniyle burayı terketmek zorunda kalınca evler başıboş kalmıştı. Şimdi Cihangir eski yıldız dönemine geri döndü. ..Turnacıbaşındaki Şok marketin karşısındaki dükkanın işletmecisiyim. Orayı kafe yaptık şimdi. Nişantaşında da kafem var. Her iki yerde de belediyenin tutumu nedeniyle sıkıntı yaşıyorum. İşler kötü gidiyor, masa attırmıyorlar, sürekli ceza kesiyorlar...İçerde sigara içmek yasaklandı şimdi dışarda içki içmeyi de yasaklayacaklar. Ayrıca Cihangir'de kafelerle uğraşan sakinler var.

Eser Dinçer ( Rafineri) - ..Buradaki mahalle havasını seviyorum. Herkes çok hoşgörülü ve yardımcı. Manavı, bakkalı, esnafı, güzel bir semt Cihangir.  Ama birşeyler değişti....Esnafın değil ama oturanların dışardan gelenlere yardımcı olmaları gerekiyor. Bu düşmanca durum sürerse kafeler çekilecekler. Yaşama şansımız yok. Ne olacak banka mı olacak bizim kafelerimiz ? Başka kim gelebilir ? Kiralar çok yükseldi. Sıra Selviler sırf banka oldu.

Hatice Tokyay ( Duru Emlak) - Kafelere düşmanca tutumun yaşayan insanlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum.  Yönetimle ilgili. ...Carrefoursa'nın inanılmaz klima sesi var. Güneşli Sokak'ta Alman hastanesinin klima gürültüsü var. Sırf kafelerden kaynaklanmıyor ki gürültü. Bilinçli bir uygulama bu.

Neval Baykan- Bizim de rahatsız olduğumuz şeyler var ama şikayet etmiyoruz çünkü belediye kullanıyor.

Shellie Cormen (Kahvedan) - Son zamanlarda ambians çok değişti Cihangir'de. Bir ekip geldi. Çok kaba  bir ekip. Müşteriler çok rahatsız oldu. Cihangir şimdi farklı, ben öyle hissediyorum. Cihangir'in enerjisi azaldı.

Neval Baykan- Ben de katılıyorum. İnsanların kahvaltı ederken masalarını alıp götürdüler, böyle bir şiddet uygulanıyor.

Eser Dinçer - Karşımızdaki otoparkla konuşuyorum. Gün çinde 4-5 araba geliyor diyor. Bizim müşterilerimiz Cihangirli.

Shellie Cormen - Çoğu Cihangirli ama dışarıdan gelen de var.

Sevinç Baliç ( Karaköyüm Restoran, CGD 2. Başkanı) - Bir video izledim. Sizin sokağınızdaki trafiğin kilit halini kayda almışlar. Kıyamet kopuyor....Gece böyle bir gürültüyle çoluğu çocuğu uyananlar ister istemez şikayetçi oluyorlar. İnsanlar kafelerden değil kafelerin gürültüsünden şikayetçi....Onların tarafından da bakabilmeliyiz. Bebeği uyanan insan elbette önce bebeğinin uykusunu düşünecek. Öte yandan ekmek parası için çalışan da onu düşünecek. Ne yapabiliriz ? Birlikte iyileştirmek için ne yapabiliriz ?  Kutuplaşma olduğunda, biri ve öteki olduğumuzda birbirimizi anlayamıyoruz.

Hatice Tokyay - Kutuplaşma dediniz, haklısınız. Empati yapmak , her iki yanından bakmak lazım. Her iki tarafı da rahatsız etmeyecek noktalar bulmalıyız. Kafeler gidince ne olacak Cihangir ? Cihangir olmaktan çıkacak.

Neval Baykan - Cihangir'de sabaha kadar trafik var, benim oturduğum yerde insanlar sabah kadar sokakta oturup, içki içip yüksek sesle konuşup , bağırıyorlarsa bunun sebebi kafeler mi ? Sadece kafeler değil gürültünün nedeni. Bu konuda kafelere bu kadar yüklenilmesine kızıyorum. Mesela, siz Kahvedan , orada eskisiniz, ama sizden sonra taşınan sizden rahatsız oluyor. Kiralamadan ya da satın almadan önce baksın, düşünsün. Hakkı yok ki sonradan gelenin şikayet etmeye....

Sevinç Baliç - Tersi bir durum var. Ben Cihangir caddesinde oturuyorum. Oraya kafeler sonra geldi. Alt katlar kafe oldu.  Apartman sakinlerinin yüzde 51'i izin verince kafe olabiliyor. İnsanlar bunu bilmiyorlardı.

Nazan Kayran - Belediyeler mahalle içinde açılacak iş yerlerine ruhsatları plansız programsız dağıttığı için sorunlar sonradan ortaya çıkıyor. Belediyeler yatırım yapmak isteyenlere aslında bilgi transferi yapabilmeli. Bu bölgede şu hizmete, şu ürüne ihtiyaç var diye....
....
.....

Shellie Cormen - Karşı komşum müşterimdi önce. Sonradan karşıma taşındı. Şikayet başladı. Evine gittim. geldiğinde biliyordun, iki tane kahve var, niye taşındın dedim. 24 00'den sonra ses duymak istemiyorum diyor. Bu mümkün değil. Benim ruhsatım 04 00'e kadar. İnsanlar sigara içmek için dışarıya çıkıyor, konuşuyor, ne yapabilirim...

Sevinç Baliç - Çözüm arayan insanlar da var. Dernek çatısında toplanabilirler ya da bağımsız inisiyatif  oluşturabilirler... Empati yapmak gerekir. Gece yaşamadan aldığınız evin sorunlarını bilemeyebilirsiniz. Sonradan kiralanmış olması bunu açıklamıyor. Benim eşim sakin biridir. Kaç gece giyinip gidip rica etti. Ama tehdit edildi. ..Kafelerle konut alanı bir sorun, trafik bir sorun... Başka sorunlar da var. ...Otopark sorunu var...Kilitlendik burada. Çözüme ulaşacak şekilde konuşmalıyız.

...... konuşmalar biraz daha devam ediyor ve sorunun çözüme ilişkin hiç bir öneri geliştirilemiyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba,

Kahveler sokakları, kaldırımları kullanacaklarını mı düşünerek dükkanları kiralıyor ? Züccaciyeci de kaldırıma eşyalarını koyuyor ama adam dükkanı kapatıp gidiyor belli bir saatte.Kafeler niye güvenlik sağlıyormuş anlamadım. Güvenlik sağlanacaksa sokaklara aydınlatma yapılır. Bunlar bahane.

Adsız dedi ki...

Merdivenlerde içki içen ve gürültü yapanlarla ilgili ne yapılabilir ?
Metin Bekar